علائم بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

علائم این بیماری  بسیاری متفاوت است ، اما اکثر  علائم ناشی از  مسائل ادراری است.

شایع ترین علائم بزرگی  خوش خیم پروستات به شرح زیر است:

  •  جریان تاخیری ، منقطع و ضعیف ادرار
  •  فوریت در دفع ادرار یا قطره قطره آمدن جریان ادرار
  •  تکرر ادرار بخصوص در شبها
  •  احساس دفع ناکافی ادرار
  •  بی اختیاری ادرار
  •  دفع دردناک ادرار

علت بزرگی خوش خیم  پروستات چیست؟

علت اصلی این بیماری شناخته شده نیست. برخی محققان  باور دارند که فاکتورهای مربوط به افزایش سن و همچنین فاکتورهای مربوط به بیضه ها می توانند باعث گسترش این بیمار می شوند . همچنین هورمونهای مردانه یا آندروژن ها نیز نقش مهمی در بزرگی خوش خیم پروستات  ایفا می کنند.

 چگونه بزرگی خوش خیم پروستات تشخیص داده می شود؟

در مرتبه اول علائم این  بیماری ممکن است توسط خود فرد احساس شود یا اینکه پزشک در جریان معاینات منظم متوجه بزرگی  پروستات شود. زمانی که احتمال وجود این بیماری داده می شود بیمار باید  به متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری مراجعه کنند .

پزشکان  متخصص از روشهای متعددی جهت تشخیص این بیماری استفاده می کنندو بر اساس آن تصمیم می گیرند که بیمار به جراحی نیاز داردیا خیر.

شایع ترین روشهای تشخیصی  مورد استفاده برای بزرگی خوش خیم پروستات به شرح زیر است:

۱معاینه انگشتی مقعد : این معاینه معمولا اولین روش تشخیصی مورد استفاده است. در این روش پزشک با وارد کردن انگشت به داخل مقعد  بیمار پروستات  را لمس می کند.

۲- بررسی آزمایشگاهی از نظر آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA :

PSA یا آنتی ژن اختصاصی پروستات پروتئینی است که ازسلولهای پروستات آزاد می شود و در بیماران خون بیماران مبتلا به سرطان پروستات سطح بسیار بالایی داردبه همین دلیل پزشک ممکن است این آزمایش را جهت رد تشخیص سرطان پروستات پیشنهاد کند.

۳- سونوگرافی ازطریق مقعد و نمونه برداری پروستات:

درمواردی که پزشک مشکوک به سرطان پروستات است ممکن است سونوگرافی را پیشنهاد کند و اگرناحیه ای مشکوک در پروستات در سونوگرافی مشاهده شودنمونه برداری به کمک سوزن ازاین  ناحیه جهت برداشتن قسمت کوچکی از بافت پروستات و مشاهده زیر میکروسکوپ انجام می شود.

 روش سیستوسکوپی

در این روش یک لوله کوچک از طریق سوراخ پیشابراه واردمی شود. این لوله که به نام آندوسکوپ است دارای یک لنزو یک لامپ است http://www.achaten-suisse.com/ و به پزشک اجازه می دهد که سایزغده پروستات و میزان انسداد مجرا که ناشی از بزرگی پروستات است را تشخیص دهد.

چگونه بزرگی خوش خیم پروستات درمان می شود؟

پزشک ممکن است در ابتدا پیشنهاد دهد که بیمار منتظر بماند بدون آنکه درمانی انجام دهد زیرا علائم خفیف ممکن است خود بخود برطرف شوند . اما اگر علائم بدترشوند حتماً باید درمان انجام گیرد .جراحی بعنوان موثرترین روش درمانی برای درمان این بیماری شناخته شده است و اغلب در مردان با علائم شدید و پایدار بکارمی رود . جراحی ازناحیه مجرا یا پیشابراه انجام می شود بدون اینکه جای زخم از خود باقی بگذارد . اما جراحی با عوارضی از قبیل خونریزی ، عفونت  همراه است اما ریسک ایجاد این عوارض اندک است.

آیا درمان دارویی هم برای بزرگی خوش خیم پروستات تجویز می شود؟

داروی finasteride  که درسال ۱۹۹۲ و داروی dutasteride  که در سال ۲۰۰۱ توسط FDA  تایید شده اند داروهای مورد استفاده برای این بیماری هستند که مانع بزرگی غده پروستات می شوند.

همچنین FDA  داروی terazosin را در سال ۱۹۹۳ ، doxazosin  را در سال ۱۹۹۵، tamsulosin  درسال ۱۹۹۷ و alfuzosin را در سال ۲۰۰۳ در مان بزرگی پروستات تایید کرده است. این ۴ دارو باعث شل شدن عضلات صاف، پروستات و گردن مثانه میشود و جریان ادراری را بهبود می بخشد.

 

Reference:

http://www.mdconsult.com

http://kidney.niddk.nih.gov

http://en.wikipedia.org

http://www.patient.co.uk